Pogromy Żydów w II Rzeczypospolitej

Może Ci się również spodoba

17 komentarzy

 1. Dariusz napisał(a):

  Jeszcze byłby fajnie gdyby wiedziała o tym większość Polaków, stan świadomości o stosunkach wzajemnych naszych narodów jest strasznie ubogi,,,wręcz skandalicznie,,,,,Żydzi mieli polskie paszporty i byli obywatelami II RP a nie kosmitami z innej planety, i to państwo polskie miało konstytucyjny obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa oraz swobody do życia normalnego….That’s all…..tutaj wypracowywali wartść dodaną, lokowali kapitał, wzbogacali ten kraj a nie bolszewię albo nazistów…..poza tym antysemityzm to irracjonalna, potworna rzecz zrodzona w umysłach chorych ludzi, niestety , istniejący do dziś ,Darek

 2. 007 napisał(a):

  Tytuł artykułu nie przystaje do treści. Sporo propagandy prożydowskiej i antypolskiej, za to coś mało w kwestiach zawartych w tytule. Więc tak z jednej strony mamy cudownych i otwartych, patriotów żydowskich z drugiej Polaków takich i owakich, wraz z ich nieracjonalną władzą, która zagrożona podbojem bolszewickim, oddaje się swoim antysemickim pasjom. Niezła bajka. Pewnie sporo osób w nią uwierzy. Od 1939 do 1989 Polacy nie mogli opisywać swojej historii, robili to za nich albo sowieci albo inni. Efekt widoczny w dużej części powyżej.
  Niewdzięczny to tekst, Polska wbrew swoim własnym interesom pielęgnowała zastane warunki społeczene, dotatkowo jeszcze zezwalając na stworzenie państwa w państwie. A zapłatę za to widać w takich propagandowych, pełnych niechęci tekstach jak ten komentowany.

 3. Koniuszewski napisał(a):

  Wszelka dyskusja o tzw sprawie Żydów jest podobna. Jeżeli dobrze to filosemita, jeżeli żle to antysemita. A prawda leży jak zwykle pośrodku. Z punktu widzenia Żydów Polacy to jedna grupa, a Polacy twierdzą, że Żydzi to też jedna grupa. W każdej grupie są mądrzy i głupi, prości i wykształceni, prawi i tzw żulia, kryminaliści. W większości dominują emocje i krzywda, a nie prawda historyczna i rzeczowa analiza – np jak w Polsce było tak źle to dlaczego było tu najwięcej Żydów. Dlaczego wszędzie były pogromy ??

 4. Szoszona napisał(a):

  Ojej, i znowu trochę prawdy i trochę nie. Uważam że my Żydzi też powinniśmy przyznać się do naszych czarnych kart bo przecież też były. Kto uwierzy że byliśmy bez skazy? Przecież nie ma takich ludzi. Była kolaboracja z komunistami i wystąpienia i zdrady przeciw Polakom. Niech oni się przyznają ale i my przestańmy zakłamywać naszą niechlubną historię to wtedy będzie między nami dobrze.To nie jest zacofanie i ludzie mają internet. Przecież oni wiedzą o bramach powitalnych i o udziale Żydów w NKWD i UB itp. Wychodzimy na kłamców i wstyd mi przed moimi Polskimi kolegami i nie wiem jak się mam tłumaczyć. Mam chłopaka katolika i on nic nie mówi ale ja wiem że on zna historię. I co ja mam mu mówić? Znowu wychodzimy na krętaczy a potem narzekamy że stereotypy trwają a mi wstyd. Po co to wszystko, nie lepiej byłoby powiedzieć prawdę o tamtych czasach? Ja nie jestem taka praktykująca jak moi rodzice ale waham się czy to warto skoro to tak wygląda. Nie chce całe życie udawać. Jestem młoda i świat przede mną a ciągle o tej wojnie. Starzy tym żyją i nam rzutują na świat.To okropne. Na szczęście jadę na wakacje i odpocznę od tego. Pozdrawiam Żydów i Polaków.

 5. Monika napisał(a):

  Moja komentatorko, piszesz ” my żydzi”… a masz chłopaka katolika który modli się do obrazów , wierzy w trójcę, i inne bajania ludowe jednym słowem czyste pogaństwo, i ty mówisz ” my żydzi „…
  Ty chyba masz 15 lat i nie rozumiesz co to znaczy być żydem o ile nim jesteś….

  • lolka napisał(a):

   moze tak cos merytorycznie a o temacie anie personalny atak na dziewczyne? haha zalosne

  • Ardhard napisał(a):

   Jako agnostyk uważam, że religie są największym problemem tego świata, a w szczególności przywódcy ruchów religijnych. Jak wyglądała sprawa Państwa kościelnego a rozbiory Polski? czy Atak na II Rzeczypospolitą rozpoczynający wojnę?

 6. Jiri čechy napisał(a):

  Wole Polske multi-kulti!

 7. Inkwizytor napisał(a):

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_w_Przytyku

  To tak apropo samego Przytyku. Nie powinno być tolerancji dla mordów żadnej ze stron. Ale oczywiście Żydzi z racji przewagi w ustawodastwie II RP zacietrzewionych prawicowców byli

 8. Mid napisał(a):

  W tekście, rzucił mi się w oczy jeden „błąd”. Powtórzenie zdania „Widok trupa rozpętał żądzę zemsty.”
  To naprawdę wyśmienity wynik!:)
  Pozdrowienia dla autora, który zachęcił mnie do zaglądania tutaj:)

 9. Ewa napisał(a):

  Zazwyczaj ludzkie zachowania są rozwiązaniami problemu przeżycia, rozwiązaniami zakłócanymi przez tradycję, przywiązanie do zasad i wyznawanych wartości. Wydawałoby się że pogromy organizowane przez chłopów wynikały z obawy o konkurencję w cenach towarów, i były w afekcie. Żydzi nie są sprytniejsi od Polaków i antysemityzm w Polsce się nie przyjmie.
  W Polsce ukrywa się istnienie MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ która te wszystkie pogromy Żydów i mordowanie świadków okradania Żydów w latach 1939-1945 organizuje. W pierwszej kolejności do obozów hitlerowcy wysyłali najbogatszych polskich magnatów i szlachciców których pałace okradano ze złota, którego w Polsce ze względu na SZLAK BURSZTYNOWY było najwięcej w Europie. Formalnie to było złoto wymieniane przez 2000 tysiące lat przez RZYMIAN na BURSZTYN. Żydzi nie mogą ukrywać że mieszkając na Szlaku Bursztynowym byli ludźmi bogatymi, bo takie jest wyjaśnienie holocaustu.

 10. michał napisał(a):

  „Połowa 1935 r. wyznacza początek niepomyślnej ery w stosunkach polsko-żydowskich. Śmierć Piłsudskiego umożliwiła ujawnienie się no­wych tendencji w podejściu do kwestii żydowskiej w obozie piłsudczy­kowskim, dotąd kontrolowanym i spajanym przez Marszałka. Do głosu doszło skrzydło akcentujące hasła nacjonalistyczne.”
  Ci, którzy przejęli ster rządów po 1935, zszargali sanacyjne ideały i zdradzili Marszałka, ktory na swojego następcę i kontynuatora swojego dzieła wyznaczył Walerego Sławka. Klika Mościckiego i Rydza nie dość, że zmarginalizowała i odsunęła na boczny tor Sławka i innych starych piłsudczyków, to w dodatku zaczęła haniebny romans ze środowiskami narodowo-radykalnymi. Sanacja skończyła się w roku 1935. Potem zaczął się kryptofaszyzm.

 11. Michał napisał(a):

  Żydowskiego punktu widzenia nie mam autorom za złe, ale uściślenia by się przydały. Liczba 72 ofiar pogromu we Lwowie w 1918 roku jest o połowę większa niż wg polskich ocen wojskowych. Do ofiar pogromu Żydzi zapewne doliczyli ofiary wcześniejszych starć, wystąpień po stronie ukraińskiej, napadów bandyckich itd. Żydzi we Lwowie współpracowali z Ukraińcami, choć luźno.
  Uniewinnienie 4 oskarżonych o zabójstwo Żydów w Przytyku nie jest żadną hańbą, gdyż aresztowani w świetle procesu nie byli sprawcami. Tych nie zidentyfikowano. A skoro podano nazwisko żydowskich ofiar z Przytyku, dorzucę, że zastrzelony chłop nazywał się Wieśniak.
  Należało wspomnieć, że rozruchy w Brześciu były skutkiem zamordowania policjanta kontrolującego żydowską masarnię.

 12. Jacek napisał(a):

  Dzien dobry. Bardzo dziekuje za niezmiernie interesujacy artykul. Niestety, ludzie rzadzacy II RP nie wzieli sobie do serca ostrzezenia Pana Boga z Pisma Swietego z Ks. Rodzaju 12:1-3 i za przesladowanie narodu wybranego tj. fizycznych potomkow Abrahama, Izaaka i Jakuba ten sam Stworca ukaral Polske II wojna swiatowa. Mam prosbe do autora. Jesli jest Pan zainteresowany, to mam w posiadaniu artykul z wp.pl, w ktorym dr hab. Piotr Oseka rowniez wypowiada sie na temat przesladowania Zydow w latach 30-tych w II RP. Moga go przeslac w pliku PDF. Pozdrawiam.

 13. RICH CH. napisał(a):

  TO PRAWDA

 14. Też Jacek napisał(a):

  „Również podczas prac nad konstytucją w Sejmie Ustawodawczym zostały odrzucone wszystkie żydowskie propozycje praw narodowych w postaci autonomii narodowo-kulturalnej, która miała polegać na przekazaniu mniejszości żydowskiej prawa do zarządzania własnymi sprawami kulturalnymi.”
  Co to włąściwie znaczy? Na czym polegała ta brutalna ingerencja w prawa narodowo-kulturalne?
  Ktoś zabraniał mówić w jidysz? Ktoś zamykał synagogi, chedery jesziiwy czy żydowskie teatry lub ingerował w zarządzanie nimi?
  Na czym miała polegać ta autonomia? Chodzi o coś więcej, czy tylko o to, że biedne rodzące się dopiero państwo nie chciało łożyć na szkoły tylko dla Żydów?
  „Strona polska dominowała zarówno liczeb­nie, jak i pod względem stojących do jej dyspozycji środków.”
  Z łaski swojej niech pan przejrzy listę nazwisk warszawskich czy łódzkich właścicieli fabryk i kamienic, z początku XXw, a może zmieni pan zdanie na temat „stojących do dyspozycji środków”.
  Podział środków wyglądał tak „Nasze ulice Wasze kamienice”(czy odwrotnie) Zresztą, właśnie obawa przed utratą rynków zbytu, była powodem dla, którego część środowisk żydowskich z niechęcią patrzyła na rodzące się państwo.
  „Żydzi nigdy nie zagrażali niepod­ległości Polski ani jej jedności terytorialnej” – Proszę sprawdzić skład Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski z 1920.(Tylko nie w Wikipedi bo tam oczywiście wszyscy to działacze komunistyczni polskiego pochodzenia (bolszewicki koń Izaaka Babla, by się uśmiał). Komuniści to ta bardziej liczna część społeczności żydowskiej, której z Polską nie było po drodze. I bardzo bym prosił o nie wmawianie mi, że to antysemicka propaganda, bo zbyt łatwo to sprawdzić. Wystarczy np. poczytać Singera..
  A gwoli podsumowania. Jeśli coś jest w stanie rozbudzić w Polakach antysemitysm, to nie jacyś tam narodowcy, tylko mnożący się jak muchomory po deszczu, literaci, podobni panu. Piszący o Polakach i Polsce ze wstrętem i niechęcią. Gross zrobił w tej kwesti znacznie więcej niż Rydzyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *